Informacje Kontaktowe

Bariatyczni.pl marka Szałwińscy Sp z o.o. ul. Warszawska 81/11 15-201 Białystok

Szukasz bezpośredniego kontaktu ?

Sposób żywienia po operacji bariatrycznej różni się znacząco od zaleceń dla reszty społeczeństwa. Wynika to ze zmian i adaptacji, jakie zachodzą w przewodzie pokarmowym po zabiegu. Poznaj zatem 10 najważniejszych zasad diety po operacji bariatrycznej. 

  1. Jedz 4-6 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Nie podjadaj pomiędzy posiłkami – posiłki po operacji bariatrycznej są niewielkie objętościowo, więc większa ich częstotliwość pomaga dostarczyć odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, błonnika, witamin oraz minerałów. Staraj się planować swoje posiłki w taki sposób, aby nie odczuwać głodu pomiędzy nimi i nie podjadać. O prostej metodzie radzenia sobie z zachciankami na różne produkty spożywcze pisałyśmy już TUTAJ.  
  2. Spożywaj 60-80 g białka każdego dnia – zapobiega to utracie masy mięśniowej, zwiększa uczucie sytości, ogranicza wypadanie włosów po operacji i wspomaga rekonwalescencję po zabiegu oraz utratę masy ciała. Po operacjach wyłączających (wyłączenie żółciowo-trzustkowe, wyłączenie żółciowo-trzustkowe z przełączeniem dwunastniczym) zapotrzebowanie na białko jest większe i wynosi 90-120 g/dobę. 
  3. Posiłki komponuj według talerza bariatrycznego – możesz go pobrać TUTAJ. W pierwszej kolejności jedz produkt białkowy. O tym, jak komponować posiłki po zabiegu bariatrycznym pisałyśmy także TUTAJ.
  4. Posiłek kończ od razu, gdy poczujesz nasycenie – wsłuchaj się w sygnały głodu i sytości wysyłane przez Twoje ciało. 
  5. Podczas spożywania posiłków nie oglądaj TV, nie korzystaj z telefonu, komputera, nie czytaj gazet – uważne jedzenie pomaga zauważać sygnały głodu i sytości. Jedz powoli, w spokoju i skup się na doznaniach smakowych. 
  6. Pij powoli małymi łykami, jedz powoli posiłki (posiłek powinien trwać 20-30 minut), dokładnie przeżuwaj każdy kęs – będzie to zapobiegać wielu dolegliwościom, takim jak wymioty, biegunka czy bóle brzucha. 
  7. Pij 1,5 – 2 litry płynów każdego dnia – powinna być to głównie woda lub inne płyny niegazowane i bez cukru. Więcej o tym, co i jak pić po operacji bariatrycznej przeczytasz TUTAJ.
  8. Nie pij podczas spożywania posiłków, na 30 minut przed i 30 minut po posiłku – unikniesz dzięki temu przedwczesnej utraty sytości oraz dumping syndrome. 
  9. Codziennie zażywaj suplementy witaminowe – zapobiega to występowaniu niedoborów. 
  10. Bądź aktywny fizycznie – aktywność fizyczna wspomaga utratę masy ciała i zapobiega jej ponownemu wzrostowi. 


Udostępnij:

Dietetyk kliniczny, doktorantka na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB. Współwłaścicielka poradni dietetycznej Smaczna Terapia. Współpracuje z grupą wsparcia pacjentów bariatrycznych funkcjonującą przy USK w Białymstoku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *