Informacje Kontaktowe

Bariatyczni.pl marka Szałwińscy Sp z o.o. ul. Warszawska 81/11 15-201 Białystok

Szukasz bezpośredniego kontaktu ?

Wielu pacjentów bariatrycznych z wielkim lękiem wypatruje świąt Bożego Narodzenia zastanawiając się, czy będzie w stanie cieszyć się nimi tak jak dotychczas. Obawy te są o tyle większe, że większość osób chorujących na otyłość kojarzy świętowanie z suto zastawionym stołem oraz długim biesiadowaniem. Operacja zmniejszenia żołądka znacząco zmienia jednak sposób spożywania pokarmów. Czy oznacza to koniec radości ze świętowania? Oczywiście, że nie! Zebraliśmy kilka wskazówek na Boże Narodzenie (i inne święta oraz uroczystości), abyś mógł cieszyć się nimi tak jak wcześniej, jednocześnie wyrabiając w sobie nowe, zdrowe nawyki. 

Zasada “najpierw białko” nadal obowiązuje

Pamiętaj, że czas świąt nie zwalnia Cię ze spożywania odpowiedniej ilości białka (min. 60g dziennie). W pierwszej kolejności nakładaj więc na talerz i spożywaj ryby, mięsa, jajka oraz produkty mleczne. Powinny one stanowić połowę Twojej porcji. Więcej o tym, jakie proporcje powinny być zachowane na talerzu pacjenta bariatrycznego przeczytasz TUTAJ.

Pilnuj odstępów pomiędzy posiłkami

Po operacji bariatrycznej raczej nie jesteś w stanie zjeść dużych porcji posiłku, ponieważ powoduje to wymioty. Dużym ryzykiem spożycia nadmiaru kalorii jest jednak ciągłe podjadanie. Spędzanie świąt przy stole sprzyja bowiem jedzeniu jednego posiłku trwającego od rana do wieczora. Ważne jest zatem, aby w czasie świąt spożywać 5 posiłków dziennie, które mają wyraźnie zaznaczony początek i koniec oraz zachowywać między nimi przerwy, podczas których NIC nie jesz. 

Jedz świadomie

Jedzenie podczas spotkań towarzyskich może łatwo doprowadzić do nadmiernego jedzenia. Ciesz się rozmową i towarzystwem rodziny oraz przyjaciół, ale spożywanie posiłków zostaw na czas, kiedy możesz skupić się na jedzeniu. Nie jedz także przy włączonych telewizorze, komputerze czy podczas używania telefonu. 

Deser wybieraj mądrze

Jeśli chcesz podczas świąt zjeść deser, postaraj się wybrać wersję dostarczającą chociaż minimalną ilość białka. Świetnie w tej roli sprawdzą się serniki oraz inne desery na bazie lub z dodatkiem twarogu albo innego sera. Dobrze, gdyby zawierały one także świeże owoce. Pacjenci bariatryczni, szczególnie Ci po operacji typu gastric bypass powinno szczególnie uważać na produkty bogate w cukier, ponieważ mogą one powodować wystąpienie dumping syndrome. Więcej o nim przeczytasz TUTAJ.

Zrezygnuj z płynnych kilokalorii

Najprostszym sposobem na ograniczenie ilości spożytych w czasie świąt kilokalorii jest rezygnacja z napojów dostarczających kilokalorii – soków (także tych 100% z owoców), napojów, wód smakowych, kompotów. Sięgaj za to po wodę (min. 1,5 litra dziennie), niesłodzoną herbatę czy kawę. Więcej o tym, co pić po operacji bariatrycznej przeczytasz TUTAJ

Uważaj na alkohol

Poza pustymi kilokaloriami, których alkohol niewątpliwie dostarcza, pamiętaj o tym, że tolerancja alkoholu po operacji bariatrycznej zazwyczaj spada. Zachowaj więc umiar podczas jego spożywania i unikaj słodkich napojów alkoholowych (likiery, słodkie nalewki, słodkie wino, wódka smakowa itp). Pamiętaj także, że napoje wyskokowe można z powodzeniem popijać wodą z dodatkiem cytryny. 

Wyjdź na spacer

Pomiędzy kolejnymi posiłkami warto wyjść na spacer. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać przerwy pomiędzy posiłkami bez podjadania, a jednocześnie spalić trochę nadprogramowych kilokalorii. 

Udostępnij:

Dietetyk kliniczny i psychodietetyk. Współwłaścicielka poradni dietetycznej Smaczna Terapia. Współpracuje z grupą wsparcia pacjentów bariatrycznych funkcjonującą przy USK w Białymstoku. Prywatnie żona swojego męża, mama Marianny i właścicielka dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *