Informacje Kontaktowe

Bariatyczni.pl marka Szałwińscy Sp z o.o. ul. Warszawska 81/11 15-201 Białystok

Szukasz bezpośredniego kontaktu ?

Zanim podejmiesz decyzję o poddaniu się operacji bariatrycznej musisz wiedzieć, na czym ona polega. Tylko posiadając taką wiedzę możesz podjąć świadomą i przemyślaną decyzję. My chcemy Ci w tym pomóc. 

Należy zacząć od zaakceptowania faktu, że otyłość jest chorobą. Łatwość zdobywania wysokokalorycznego pożywienia oraz coraz mniejsza aktywność fizyczna doprowadziły do pandemii otyłości praktycznie w całym świecie. Otyłość jest chorobą przewlekłą i postępującą, wymagającą leczenia przez zespół specjalistów, idealnie takich, którzy mają w tym zakresie odpowiednie przygotowanie i doświadczenie.

Rodzaje operacji bariatrycznych

Operacje bariatryczne różnią się między sobą w zależności od zastosowanej metody chirurgicznej. Najczęściej wykonywane operacje bariatryczne to:

  • laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka (laparoscopic sleeve gastrectomy)
  • ominięcie żołądkowo-jelitowe (Roux-Y-gastric bypass)

Popularność zdobywa sobie także pętlowe ominięcie żołądkowo-jelitowe (mini gastric bypass), które jest dla chirurga łatwiejszą operacją niż ominięcie żołądkowe metodą Roux-Y, ciągle jednak brakuje wyników badań odległych po tej operacji.

Zdecydowanie rzadsze zabiegi to:

  • opaska żołądkowa (gastric banding)
  • wyłączenie żółciowo-trzustkowe z pojedynczym zespoleniem SADI (single anastomosis duodeno-ileostomy)
  • wyłączenie żółciowo-trzustkowe z przełączeniem dwunastniczym (duodenal switch).
rękawowa resekcja żołądka
Rękawowa resekcja żołądka
gastric bypass
Ominięcie żołądkowo-jelitowe (Roux-Y-gastric bypass)

Pętlowe wyłączenie żołądkowo-jelitowe (one-anastomosis gastric bypass – OAGB)

Opaska żołądkowa
Wyłączenie żółciowo-trzustkowe z przełączeniem dwunastniczym
SADI
Wyłączenie żółciowo-trzustkowe z pojedynczym zespoleniem SADI

Na czym polega operacja bariatryczna?

Operacje bariatryczne łączą zmniejszenie żołądka oraz ograniczenie ilości pokarmu, który dociera do naszych jelit. Nie usuwają one jednak przyczyny otyłości. Nieprawidłowe działania ośrodka głodu i sytości, zlokalizowanych u podstawy naszego mózgu nie ulega zmianie po zabiegu. Zatem operacja bariatryczna jest tylko narzędziem, które pacjent otrzymuje, aby było mu łatwiej zmienić swoje życie na lepsze. Aby je dobrze wykorzystać, trzeba zacząć swoje “nowe życie” od nauczenia się, jak mądrze jeść i jak się zdrowo ruszać. Niezbędna jest do tego fachowa pomoc dietetyka i psychologa, zarówno przed operacją, jak i po niej. Mamy także dowody, że regularne uczestniczenie w spotkaniach grupy wsparcia pacjentów bariatrycznych przekłada się na lepsze wyniki leczenia otyłości.

Apetyt często znacznie zmniejsza się po operacji, co wynika ze zmiany aktywności hormonów jelitowych, takich jak grelina. Nie zawsze jednak jest to trwała zmiana.

W nowoczesnych szpitalach operacje bariatryczne wykonuje się metodą laparoskopową, czyli przez małe nacięcia (“przez dziurki od klucza” – keyhole surgery). Po takiej operacji już po dwóch godzinach pacjent może chodzić, a następnego dnia zwykle jest już w domu. Rany są mniejsze i goją się szybciej. Już po 2 tygodniach można wrócić do pełnej aktywności.

Żołądek wycięty podczas operacji bariatrycznej
Żołądek wycięty podczas operacji bariatrycznej

Najczęściej wykonywane operacje bariatryczne

Rękawowa resekcja żołądka, polega na usunięciu 80% żołądka i uformowaniu z pozostałej części wąskiego rękawa. Powoduje to ograniczenie ilości przyjmowanych pokarmów. Efektem zabiegu jest także zmniejszenie wydzielania greliny („hormonu głodu”), co skutkuje zmniejszeniem odczuwania głodu.

Ominięcie żołądkowe (gastric bypass) to odwracalna operacja, w czasie której chirurg wytworza mały zbiornik z górnej części żołądka, a następnie łączy go z dalszą pętlą jelita cienkiego. W ten sposób wyłącza się z trawienia znaczną większość żołądka oraz odcinek nawet do 3 metra jelita. Ominięcie żołądkowe powoduje ograniczenie ilości przyjmowanych pokarmów (poprzez zmniejszenia pojemności żołądka) oraz ograniczenie wchłaniania składników odżywczych pochodzących z pożywienia (poprzez skrócenie długości jelita biorącego udział w trawieniu i wchłanianiu).

Która operacja bariatryczna będzie dla Ciebie najlepsza?

Każdy z powyższych rodzajów operacji ma swoje zalety i wady. Mądry chirurg przeanalizuje Twoje objawy i wyniki badań i pomoże dokonać Ci najlepszego wyboru. Przed operacją będzie potrzebne odpowiednie przygotowanie, a po operacji uzupełnianie witamin i minerałów i wieloletni nadzór. Listę chirurgów bariatrycznych, posiadających certyfikat kompetencji w zakresie chirurgii otyłości
znajdziesz na stronie:

https://bariatria.tchp.pl/chirurdzy-z-certyfikatem-scmib

Piśmiennictwo:

  1. Campos GM. i wsp. Changes in Utilization of Bariatric Surgery in the United States From 1993 to 2016. Ann Surg 2020; 271:201
  2. Budzyński A. i wsp. Polskie rekomendacje w zakresie chirurgii bariatrycznej i metabolicznej; Medycyna Praktyczna – Chirurgia. 2016; 6:13-25Udostępnij:

Chirurg bariatra z ponad 20-letnim doświadczeniem. Pracuje w I Klinice Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Przewodniczący Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz członek Komitetu Naukowego Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej. Otrzymał certyfikat kompetencji z Chirurgii Bariatrycznej jako czwarty chirurg w Polsce. Współautor ponad 70 publikacji o zasięgu międzynarodowym, w tym Standardów oraz Rekomendacji Chirurgii Bariatrycznej w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *