Informacje Kontaktowe

Bariatyczni.pl marka Szałwińscy Sp z o.o. ul. Warszawska 81/11 15-201 Białystok

Szukasz bezpośredniego kontaktu ?

Wielu pacjentów przygotowujących się do operacji bariatrycznej jest zdziwionych, jak długo powinien trwać ich posiłek po zabiegu. 20 do 30 minut – to czas, jaki powinno się poświęcić na spożycie posiłku. Jest to niezwykle ważne, ponieważ tyle potrzebne jest, aby sygnał o sytości dotarł z żołądka do mózgu. Zjedzenie o jeden kęs za dużo może bowiem prowadzić do pojawienia się bólu i wymiotów. Jak więc jeść wolniej po operacji bariatrycznej?

Przeżuwaj, przeżuwaj, przeżuwaj

Kluczem do wolniejszego spożywania posiłków jest bardzo dokładne przeżuwanie każdego kęsa (minimum 20 razy każdy kęs). Wiele osób przygotowujących się do zabiegu zmniejszenia żołądka przeżuwa pożywienie bardzo niedokładnie. Nauka starannego żucia to ważny element dobrego przygotowania do operacji bariatrycznej.

Małe kęsy

Oprócz dokładnego przeżuwania pożywienia, ważnym elementem wydłużającym posiłek jest sięganie po małe kęsy wielkości monety 50-groszkówki lub 1/2 łyżeczki od herbaty. Pomocne może być w tym używanie małych sztućców, np łyżeczek do herbaty lub widelcy deserowych. 

Przerwy pomiędzy kęsami

Po dokładnym przeżuciu i połknięciu każdego kęsa odkładaj sztućce z powrotem na talerz i odczekaj chwilę, zanim sięgniesz po kolejną porcję posiłku. Pomoże to wydłużyć czas jedzenia.  

Praktykuj świadome jedzenie

Posiłki spożywaj zawsze przy stole, skupiając się na smaku, zapachu oraz teksturze potrawy. Nie jedz w biegu, przy lodówce, podczas jazdy samochodem, przed komputerem, telefonem czy telewizorem. Rozpraszają one Twoją uwagę, utrudniając zauważenie sygnałów sytości. Posiłek nakładaj na talerz, siadaj przy stole i skup się na tym, co odczuwasz podczas jego spożywania. 

Nauka powolnego jedzenia nie jest łatwa, ale jest umiejętnością niezbędną do uzyskania trwałego sukcesu w leczeniu otyłości z wykorzystaniem operacji bariatrycznej. O innych ważnych zasadach diety po operacji bariatrycznej przeczytasz także TUTAJ.

Zdjęcie: freepik.com

Udostępnij:

Dietetyk kliniczny i psychodietetyk. Współwłaścicielka poradni dietetycznej Smaczna Terapia. Współpracuje z grupą wsparcia pacjentów bariatrycznych funkcjonującą przy USK w Białymstoku. Prywatnie żona swojego męża, mama Marianny i właścicielka dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *