Informacje Kontaktowe

Bariatyczni.pl marka Szałwińscy Sp z o.o. ul. Warszawska 81/11 15-201 Białystok

Szukasz bezpośredniego kontaktu ?

Decyzja o poddaniu się zabiegowi bariatrycznemu jest poważną i często trudną decyzją, która będzie miała wpływ na dalsze życie. Jeżeli zastanawiasz się na czym taka operacja polega, możesz przeczytać o tym TUTAJ. To, czego należy nauczyć się najlepiej jeszcze przed operacją, to prawidłowe bilansowanie posiłków.

Zbilansowany posiłek, czyli jaki?

Sposób żywienia osób po operacji bariatrycznej różni się od standardowej diety redukcyjnej. Bardzo ważne jest to, aby każdy posiłek zawierał podstawowe składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach – to właśnie nazywamy zbilansowanym posiłkiem. Co to oznacza w praktyce?  Posiłki powinny być przemyślane – w ramach II śniadania nie sprawdzi się, np. jabłko, ale chudy twarożek z dodatkiem jabłka, cynamonu i płatków owsianych brzmi już nieźle. Proporcje składników odżywczych każdego posiłku po operacji przedstawia poniższy TALERZ BARIATRYCZNY. Możesz pobrać go TUTAJ.

talerz bariatryczny
Talerz bariatryczny

Białko- najważniejszy składnik posiłku po operacji bariatrycznej

Połowę każdego posiłku powinno stanowić białko. Wskazane są produkty spożywcze, które zawierają dużo białka i niewiele tłuszczu. Są to, m.in.:

  • chude mięso,
  • chudy i półtłusty nabiał bez dodatku cukru (mleko, jogurty naturalne, jogurty typu skyr, kefiry i maślanki naturalne, twarożki, serki wiejskie, mozzarella light),
  • jajka,
  • ryby.

Dobrym roślinnym źródłem białka jest też napój sojowy (tzw. “mleko sojowe”) i przetwory sojowe (np. tofu, tempeh) oraz nasiona roślin strączkowych (np. soczewica, ciecierzyca czy fasola). Pewne ilości białka znaleźć można także w nasionach, pestkach, orzechach, nasionach chia, ziarnach konopii, maśle orzechowym 100% orzechów (np. masło z orzechów ziemnych, pasta sezamowa tahini, masło z nerkowców, migdałów, orzechów laskowych). Produkty te także powinny pojawiać się w niewielkich ilościach na talerzu osoby po operacji bariatrycznej, wzbogacając dietę w zdrowe tłuszcze, błonnik oraz cenne witaminy i minerały. Produkty białkowe w posiłku należy także spożywać w pierwszej kolejności. 

Po najczęściej wykonywanych zabiegach bariatrycznych: laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka (popularnie nazywanej zmniejszeniem żołądka) oraz wyłączeniu żołądkowym (Roux-Y-gastric bypass) w ciągu całego dnia należy dostarczyć minimum 60 g białka. Niekiedy, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po operacji, jeżeli nie jesteśmy w stanie spożyć odpowiedniej ilości białka wraz z posiłkami, można wspomagać się odżywkami białkowymi, które są jego skoncentrowaną formą. 

Warzywa i owoce po operacji bariatrycznej

Jedną trzecią talerza stanowią warzywa i owoce. Ta grupa dostarcza głównie witamin, minerałów i błonnika pokarmowego, nie można więc o niej zapomnieć. Istotne jest, aby dostosować formę i rodzaj warzyw i owoców do etapu rozszerzania diety po operacji (dieta papkowata, stałe produkty). Najlepiej zacząć od delikatnych, gotowanych warzyw, stopniowo przechodząc do jedzenia ich na surowo. Podobnie owoce, w pierwszych tygodniach po zabiegu dobrze sprawdzi się pieczone jabłko, stopniowo wprowadzając surowe, początkowo rozdrobnione i obrane owoce. Nie można również zapomnieć, iż owoce zawierają więcej cukrów prostych od warzyw – stąd ta część talerza powinna opierać się głównie na różnego rodzaju warzywach, a owoce powinny stanowić dodatek.

Węglowodany też są ważne

Węglowodany powinny stanowić ok. 20% posiłku. W pierwszych tygodniach po operacji sprawdzą się kleiki na bazie płatków owsianych czy ryżowych, stopniowo rozszerzając dietę o niewielki (1-2 łyżki) dodatek drobnej kaszy, ryżu lub makaronu. Docelowo produkty zbożowe w diecie osoby po operacji powinny być pełnoziarniste: razowe pieczywo, grube kasze, brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron, płatki zbożowe pełnoziarniste (np. owsiane, żytnie, orkiszowe). 

Nie zapomnij o ograniczonej objętości posiłku

Nawet najlepiej zbilansowane posiłki nie zapewnią redukcji masy ciała po operacji bariatrycznej, jeżeli będą jedzone w zbyt dużej ilości. Nie można zapomnieć, że po operacji już każdy posiłek powinien ważyć około 150g (dopuszczalne są porcje posiłków do 200g, o ile pacjent zjada je powoli, dokładnie przeżuwa i czuje się po nich dobrze). Ponadto posiłek powinien być zakończony w chwili poczucia sytości – nie powinno się doprowadzać do przejedzenia. 

Piśmiennictwo:

1. M.P.C. Cambi, G.A.P. Barretta: Bariatric diet guide: plate model template for bariatric surgery patients. Arq Bras Dig. 2018; 31(2): e1375. 



Udostępnij:

Dietetyk kliniczny, doktorantka na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB. Współwłaścicielka poradni dietetycznej Smaczna Terapia. Współpracuje z grupą wsparcia pacjentów bariatrycznych funkcjonującą przy USK w Białymstoku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *