Informacje Kontaktowe

Bariatyczni.pl marka Szałwińscy Sp z o.o. ul. Warszawska 81/11 15-201 Białystok

Szukasz bezpośredniego kontaktu ?

„Czy po operacji bariatrycznej można jeść słodycze?” Wiele osób przygotowujących się do operacji bariatrycznej zadaje sobie to pytanie. Wynika to zapewne z faktu, że produkty bogate w cukry proste, do jakich słodycze się zaliczają, często pojawiają się w menu osób chorujących na otyłość. Dziś postaramy się wyjaśnić, jak to jest z tymi słodyczami po chirurgicznym leczeniu otyłości.

Dlaczego jemy słodycze?

Powodów, dla których sięgamy po słodycze jest przynajmniej kilka. Cukier sprawia, że jest nam przyjemnie. Dzieje się to za sprawą produkcji w mózgu dopaminy i serotoniny – neuroprzekaźników, które wpływają na poprawę nastroju i uczucie odprężenia. Po zjedzeniu batonika czy lodów jest nam zwyczajnie błogo i przyjemnie. Taki stan można oczywiście osiągnąć w inny sposób (np. poprzez aktywność fizyczną), ale to jedzenie jest najprostszym i najszybszym sposobem na poprawę nastroju. Z tego powodu wiele osób sięga właśnie po tę metodę relaksowania się.  

Często też słodkie przekąski są używane jako „poprawiacz nastroju”, „zabójca nudy”, „szybka dawka energii” albo sposób na radzenie sobie z nieprzyjemnymi i trudnymi emocjami (tzw. jedzenie emocjonalne). Niestety używanie słodyczy jako reduktora napięcia emocjonalnego rzadko wychodzi na zdrowie. Częściej kończy się wzrostem masy ciała, a co za tym idzie rozwojem nadwagi i otyłości. Jeśli obserwujesz u siebie jedzenie emocjonalne powinieneś bliżej się temu przyjrzeć i skorzystać z pomocy psychodietetyka lub psychoterapeuty, który pomoże Ci zbudować nowe, zdrowe sposoby na radzenie sobie z przykrymi emocjami. Zdrową relację z jedzeniem naprawdę da się wypracować, chociaż jest to proces długotrwały.

Słodycze po operacji bariatrycznej – zagrożenia

Jedną z dolegliwości, która dotyka blisko 50% osób po operacji bariatrycznej, jest dumping syndrome (zespół poposiłkowy). O dumping syndrome pisałyśmy już TUTAJ. Jedną z jego przyczyn jest spożycie posiłku bogatego w węglowodany łatwo przyswajalne (cukry proste). Do takich produktów zalicza się zdecydowana większość słodyczy oraz wszystkie napoje słodzone. Jedzenie słodyczy, szczególnie jeśli nie zbilansuje się ich dodatkiem białka i produktów bogatych w błonnik, może zatem powodować występowanie zespołu poposiłkowego.

Słodycze należą do produktów wysokokalorycznych. Zbyt częste pojawianie się ich w menu po operacji bariatrycznej może powodować zwiększenie ilości spożywanych kalorii do poziomu, który uniemożliwi dalszy spadek masy ciała. Nadmierna ilość spożywanych słodyczy może także powodować wzrost masy ciała po operacji.

Słodycze po operacji bariatrycznej – tak czy nie?

Słodycze po operacji bariatrycznej to temat kontrowersyjny. Podawane są one przecież zawsze jako produkty, które należy wyeliminować. Czy można zatem czasem pozwolić sobie na batonika, lody, kawałek ciasta czy czekoladę?

Jako psychodietetyk jestem głęboko przekonana o tym, że psychika ma ogromny wpływ na to co i jak jemy. Wierzę także w to, że tylko wypracowanie zdrowej relacji z jedzeniem gwarantuje utrzymanie efektów operacji. Zdrowa relacja z jedzeniem to NIE JEST kolejne „bycie na diecie” i „zakazywanie sobie wszystkiego”. Traktowanie zatem słodyczy jako produktu całkowicie zakazanego może paradoksalnie powodować… zwiększoną ochotę na słodycze i jedzenie ich większej ilości. Zakazany owoc smakuje przecież najlepiej. Swoich podopiecznych uczę, że niewielkie ilości słodyczy, jedzone raz na jakiś czas mogą znaleźć się w ich diecie po operacji. Ważne jednak, aby pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • Po słodycze należy sięgać raz na jakiś czas (celowo nie podaję tutaj konkretnej częstotliwości, ponieważ dla jednej osoby wystarczy mała porcja słodkości raz na dwa lub trzy miesiące, a inna będzie potrzebować zjeść coś słodkiego dwa razy w miesiącu) i w małych ilościach;
  • Słodycze NIE MOGĄ być sposobem radzenia sobie z emocjami, nudą, zmęczeniem czy stresem. Przyjrzyj się przyczynom swojego sięgania po słodycze. Jeśli Twoim problemem jest jedzenie emocjonalne – zgłoś się po pomoc do specjalisty.
  • Najlepiej jest samodzielnie przygotowywać desery bez dodatku cukru (słodzone np. stewią, ksylitolem, erytrytolem), za to z dodatkiem białka i błonnika. Jako źródło białka może posłużyć twaróg, jogurt typu skyr, serek wiejski, jajka, tofu, odżywka białkowa, zaś błonnika – świeże owoce. Przygotować możesz np. pomarańczowe serniczki w słoiku (przepis TUTAJ) czy koktajl czekoladowy z nutą pomarańczy (przepis TUTAJ).
  • Należy pamiętać, że nawet tzw. „zdrowe słodycze” zazwyczaj także są bardzo kaloryczne i nie powinno się spożywać ich zbyt często.
  • Sięgając po tradycyjne czy sklepowe słodycze należy ZAWSZE zbilansować jest dodatkiem białka i błonnika, aby uniknąć wystąpienia dumping syndrome.
  • Słodycze należy jeść przy stole (nie w drodze ze sklepu do domu, nie w samochodzie), uważnie, powoli, ciesząc się ich smakiem i zwracając uwagę na sygnały głodu i sytości. Jedzenie uważne to istotny element budowania zdrowej relacji z jedzeniem.
  • Jedzenie słodyczy powinno być wcześniej zaplanowane. Nie powinno natomiast odbywać się pod wpływem impulsu. Przykład: zjedzenie małego kawałka sernika w czasie świąt wielkanocnych (tę sytuację można zaplanować) jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż kupienie batonika w drodze powrotnej z pracy do domu i zjedzenie go jeszcze w samochodzie (to jest sytuacja, w której działanie jest impulsywne i niezaplanowane).

UWAGA: istnieją sytuacje, kiedy jedzenie tradycyjnych słodyczy może być niebezpieczne dla zdrowia i życia, np. u osób z cukrzycą typu 2 lub hipoglikemią reaktywną. W takich sytuacjach warto skonsultować ze swoim dietetykiem jakie słodkości będą dla Ciebie bezpieczne.  

Zdjęcie: freepik.com



Udostępnij:

Dietetyk kliniczny i psychodietetyk. Współwłaścicielka poradni dietetycznej Smaczna Terapia. Współpracuje z grupą wsparcia pacjentów bariatrycznych funkcjonującą przy USK w Białymstoku. Prywatnie żona swojego męża, mama Marianny i właścicielka dwóch kotów.

1 Komentarz

  • Justyna, 3 lipca 2020 @ 16:45 Reply

    Poprosze diete 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *