Informacje Kontaktowe

Bariatyczni.pl marka Szałwińscy Sp z o.o. ul. Warszawska 81/11 15-201 Białystok

Szukasz bezpośredniego kontaktu ?

Odpowiednie nawodnienie po operacji bariatrycznej to ważny element nowego stylu życia. Jakie płyny warto pić, aby wspomóc utratę masy ciała oraz zapobiegać jej ponownemu wzrostowi? W jaki sposób pić, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości? Czy po operacji bariatrycznej można pić soki i napoje? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście. 

Dlaczego odpowiednie nawodnienie jest ważne?

Organizm dorosłego człowieka składa się w 50-60% z wody, którą traci każdego dnia wraz z moczem, kałem, potem oraz podczas oddychania. Straty te należy na bieżąco uzupełniać, aby cały organizm mógł funkcjonować prawidłowo. Odwodnienie, czyli niedobór wody, prowadzi bowiem do wystąpienia:

  • osłabienia
  • zawrotów głowy
  • senności
  • nudności
  • bólów głowy
  • zaparć
  • wzdęć
  • zaburzeń widzenia i mowy
  • zaburzeń rytmu serca
  • skurczów mięśni. 

Warto pamiętać także o tym, że pijąc wodę żołądek zapełnia się, rozciągają się jego ściany, a do mózgu trafia informacja o odczuwaniu sytości. Regularne nawadnianie się może zatem pomóc zmniejszać uczucie głodu.

Co pić po operacji bariatrycznej?

Po zabiegu bariatrycznym zaleca się spożywanie minimum 1,5 litra płynów każdego dnia (optymalnie około 2 litrów). Najbardziej polecanym płynem jest woda niegazowana, ponieważ nie zawiera ona ani cukru ani kalorii. Jest to niezwykle ważne, ponieważ spożywanie płynów, które dostarczają kalorii może być jedną z przyczyn ponownego wzrostu masy ciała po zabiegu. Jeśli masz problem z piciem czystej wody, dodawaj do niej plastry cytryny, limonki, pomarańczy, arbuza, ogórka czy listki mięty. 

Po operacji bariatrycznej można także spożywać niesłodzoną herbatę lub napary ziołowe (uwaga na zażywane leki – niektóre zioła wchodzą z nimi w interakcje), a także kawę (w umiarkowanych ilościach). Należy jednak pamiętać, że zdecydowaną większość wypijanych płynów powinna stanowić woda. 

Po “zmniejszeniu żołądka” należy natomiast unikać picia jakichkolwiek napojów gazowanych, nierozcieńczonych soków owocowych i warzywnych oraz napojów zawierających cukier. 

Szczególną uwagę warto zwrócić na soki owocowe (także te wyciskane samodzielnie w domu). Często są one bowiem uważane za zamiennik owoców i produkt korzystny zdrowotnie. Należy jednak pamiętać, że soki pozbawione są częściowo lub całkowicie błonnika pokarmowego. To z kolei sprawia, że nie zapewniają one wystarczającego uczucia sytości. Ich regularne spożywanie może prowadzić do dostarczania zbyt dużej ilości kalorii i w konsekwencji wzrostu masy ciała. Soki owocowe należy spożywać okazjonalnie i zawsze rozcieńczone wodą w stosunku 50:50. Stanowi to profilaktykę wystąpienia dumping syndrome (więcej o nim przeczytasz TUTAJ).    

Jak pić po operacji bariatrycznej?

Wszelkie napoje należy pić powoli, małymi łykami. Niewskazane jest także picie przez słomkę. Powoduje ono bowiem połykanie dużych ilości powietrza, co może prowadzić do wzdęć i dyskomfortu. 

Co więcej, nie powinno się pić na 30 minut przed posiłkiem, w jego trakcie i do 30 minut po posiłku. Pomoże to uniknąć zbyt szybkiej utraty sytości (popijając posiłek treść pokarmowa zbyt szybko przesuwa się w kierunku jelit, co powoduje szybsze pojawienie się głodu) oraz wystąpienia dumping syndrome (więcej o nim pisałyśmy TUTAJ). 

Piśmiennictwo:

  1. Marta Jastrzębska-Mierzyńska i wsp.: Dietetic recommendations after bariatric procedures in the light of the new guidelines regarding metabolic and bariatric surgery; Rocz Panstw Zakl Hig 2015;66(1):13-19
  2. Sherf Dagan S, Goldenshluger A, Globus I, et al. Nutritional Recommendations for Adult Bariatric Surgery Patients: Clinical Practice. Adv Nutr. 2017;8(2):382-394. Published 2017 Mar 15. doi:10.3945/an.116.014258

Zdjęcie: freepik.com

Udostępnij:

Dietetyk kliniczny i psychodietetyk. Współwłaścicielka poradni dietetycznej Smaczna Terapia. Współpracuje z grupą wsparcia pacjentów bariatrycznych funkcjonującą przy USK w Białymstoku. Prywatnie żona swojego męża, mama Marianny i właścicielka dwóch kotów.

4 Komentarze

  • 10 najważniejszych zasad diety po operacji bariatrycznej - bariatryczni.pl, 18 lipca 2020 @ 23:34 Reply

    […] Pij 2 litry płynów każdego dnia – powinna być to głównie woda lub inne płyny niegazowane i bez cukru. Więcej o tym, co i jak pić po operacji bariatrycznej przeczytasz TUTAJ. […]

  • Dlaczego tyję po operacji bariatrycznej? - bariatryczni.pl, 18 lipca 2020 @ 23:35 Reply

    […] Napoje gazowane i niegazowane, nektary, napoje energetyczne, wody smakowe, smoothie, koktajle, szejki, a nawet soki owocowe dostarczają dodatkowych kalorii jednocześnie nie zapewniając wystarczającego uczucia sytości. Ich picie może więc prowadzić do znacznego zwiększenia ilości spożywanych kalorii. Po operacji bariatrycznej najbardziej wskazanym płynem jest zatem woda. Pamiętaj, że alkohol także należy do napojów wysokokalorycznych. Zaleca także więc jego znaczne ograniczenie. Więcej o tym, co i jak pić po operacji bariatrycznej przeczytasz TUTAJ. […]

  • Dumping syndrome - czym jest i jak go uniknąć? - bariatryczni.pl, 18 lipca 2020 @ 23:38 Reply

    […] piciem płynów w trakcie posiłku lub krótko przed lub po posiłku (więcej na temat płynów po operacji bariatrycznej przeczytasz TUTAJ). […]

  • Jak przetrwać święta po operacji bariatrycznej? - bariatryczni.pl, 21 grudnia 2020 @ 20:41 Reply

    […] Najprostszym sposobem na ograniczenie ilości spożytych w czasie świąt kilokalorii jest rezygnacja z napojów dostarczających kilokalorii – soków (także tych 100% z owoców), napojów, wód smakowych, kompotów. Sięgaj za to po wodę (min. 1,5 litra dziennie), niesłodzoną herbatę czy kawę. Więcej o tym, co pić po operacji bariatrycznej przeczytasz TUTAJ […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *