Informacje Kontaktowe

Bariatyczni.pl marka Szałwińscy Sp z o.o. ul. Warszawska 81/11 15-201 Białystok

Szukasz bezpośredniego kontaktu ?

Podjęcie decyzji w sprawie poddania się operacji bariatrycznej, popularnie zwanej operacją zmniejszenia żołądka, nie należy do najłatwiejszych. Jeśli czytasz ten tekst, prawdopodobnie w twojej głowie kłębi się wiele myśli i wątpliwości: “czy ta operacja mi pomoże?”, “czy zabieg bariatryczny to rozwiązanie dla mnie?”, “czy w końcu uda mi się schudnąć?”. Przygotowaliśmy kilka pytań, które warto sobie zadać, zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek rozwiązanie. 

Kto może poddać się operacji bariatrycznej?

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, czy operacja bariatryczna to rozwiązanie dla ciebie, sprawdź czy spełniasz kryteria jej przeprowadzenia. W Polsce na dzień dzisiejszy do zabiegu bariatrycznego mogą zostać zakwalifikowane osoby, które:

  • posiadają wskaźnik BMI równy lub wyższy niż 40 kg/m2 (otyłość III stopnia);
  • posiadają wskaźnik BMI większy niż 35 kg/m2 (otyłość II stopnia) i występują u nich choroby takie jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, zespół bezdechu sennego, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, hiperlipidemia i inne;
  • posiadają wskaźnik BMI między 30 a 34,9 kg/m2, chorują na cukrzycę typu 2, w której utrzymuje się podwyższony poziom glukozy we krwi pomimo leczenia;
  • przebyły wcześniej operację bariatryczną, po której nie został osiągnięty efekt terapeutyczny.

Pytania, jakie musisz sobie zadać jeśli myślisz o operacji bariatrycznej:

Czy podejmowałeś/aś próby odchudzania i zmiany nawyków żywieniowych? Czy próby te były nieskuteczne? Czy masa ciała wracała?

To nic złego, jeśli masz takie doświadczenia. Schudnięcie w konwencjonalny sposób i (!!) utrzymanie tego efektu nie dla każdego jest możliwe. Ważne jednak, aby podjąć próbę leczenia poprzez zmianę zmianę nawyków żywieniowych oraz stylu życia.

Czy rozumiesz na czym polega operacja bariatryczna? Czy znasz korzyści i zagrożenia, jakie ze sobą niesie?

O tym, na czym polega operacja bariatryczna i jakie niesie ze sobą korzyści, a jakie zagrożenia pisałyśmy TUTAJ, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Czy jesteś gotowy/a na trwałą zmianę nawyków żywieniowych oraz stylu życia?

Operacja bariatryczna nie gwarantuje trwałej redukcji masy ciała. Jest ona możliwa tylko i wyłącznie dzięki zmianie nawyków żywieniowych oraz wdrożeniu regularnej aktywności fizycznej. Zmiany te muszą być wprowadzone na stałe, do końca życia. W przeciwnym razie ryzykujesz ponowny wzrost masy ciała. Jeśli uważasz, że “zmniejszenie żołądka” będzie “magiczną pigułką” dzięki której schudniesz bez wysiłku, jesteś w błędzie.

Czy jesteś gotowa/y na pracę nad swoimi przekonaniami dotyczącymi odżywiania i jedzeniem emocjonalnym?

Problemy związane z zajadaniem stresu, poprawianiem nastroju za pomocą smakołyków czy jedzeniem z powodu nudy po operacji wrócą do Ciebie jak bumerang. Ważne jest zatem, aby rozprawić się z nimi najlepiej jeszcze przed samym zabiegiem, aby nie pokrzyżowały Twoich planów powrotu do zdrowia. Niezbędne do tego będzie współpraca z psychologiem lub psychodietetykiem.

Czy jesteś gotowy/a odbywać niezbędne wizyty kontrolne u specjalistów (lekarz, dietetyk, psycholog, psychodietetyk) po operacji?

Badania wskazują na to, że osoby regularnie odbywające kontrole u specjalistów po operacji bariatrycznej chudną więcej oraz utrzymują tę masę ciała dłużej niż osoby, które nie pojawiają się na wizytach kontrolnych [2]. 

Czy jesteś gotowy/a przyjmować (możliwe, że przez całe życie) suplementy witaminowo-mineralne po operacji bariatrycznej?

Przyjmowanie suplementów witaminowo-mineralnych po operacji bariatrycznej jest niezbędne, ponieważ zmniejszona ilość przyjmowanych pokarmów nie jest w stanie dostarczyć ich w wystarczającej ilości. Rezygnacja z przyjmowania tych preparatów zazwyczaj kończy się pojawieniem niedoborów.

Czy wiesz, ile możesz schudnąć dzięki zabiegowi bariatrycznemu (tzw. “zmniejszeniu żołądka”)?

Efekt zabiegów bariatrycznych opisuje się utratą nadmiaru masy ciała przedstawioną w postaci procentowej (%EWL, czyli percent excess weight loss). Wskaźnik ten wynosi od 46% do 65% [1], w zależności od typu przeprowadzonej operacji. W praktyce oznacza to, że pacjenci nie zawsze chudną, aż do uzyskania prawidłowej masy ciała. Często po stabilizacji masy ciała pozostaje pacjentom nadwaga lub niewielka otyłość. Jeśli jednak wskaźnik %EWL wynosi powyżej 50%, operację uważa się za udaną. Więcej, o tym, ile można schudnąć po operacji bariatrycznej pisałyśmy TUTAJ.

Czy jesteś świadomy/a, że operacja bariatryczna to nie zabieg kosmetyczny?

Celem operacji bariatrycznej jest leczenie otyłości i co za tym idzie poprawę jakości życia oraz jego wydłużenie. Jest to zabieg ratujący życie. Musisz mieć świadomość, że efektem dużego spadku masy ciała może być (choć nie zawsze musi) pojawienie się fałdów skórnych. Obecnie możliwe jest jednak usunięcie niektórych z nich po ustabilizowaniu masy ciała. Więcej o mitach dotyczących operacji bariatrycznej przeczytasz także TUTAJ.

Źródła:

  1. Buchwald H., Estok R., Fahrbach K. i wsp.: Weight and type 2 diabetes after bariatric surgery: systematic review and meta-analysis. Am. J. Med., 2009, 122: 248–256
  2. McGrice M., Don Paul K.: interventions to improve long-term weight loss in patients following bariatric surgery: challenges and solutions. Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity: Targets and Therapy 2015:8 263–274



Udostępnij:

Dietetyk kliniczny i psychodietetyk. Współwłaścicielka poradni dietetycznej Smaczna Terapia. Współpracuje z grupą wsparcia pacjentów bariatrycznych funkcjonującą przy USK w Białymstoku. Prywatnie żona swojego męża, mama Marianny i właścicielka dwóch kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *