Informacje Kontaktowe

Bariatyczni.pl marka Szałwińscy Sp z o.o. ul. Warszawska 81/11 15-201 Białystok

Szukasz bezpośredniego kontaktu ?

Wokół operacji bariatrycznych narosło wiele mitów. Rozprawiamy się z nimi, abyś mógł poznać fakty dotyczące chirurgicznego leczenia otyłości (CHLO). 

Mit nr 1: Dzięki operacji bariatrycznej schudnę bez diety i ćwiczeń. 

To chyba najczęściej powtarzany mit. Zabiegi bariatryczne nie są “magiczną pigułką”, która sprawi, że schudniesz bez zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej. Sama operacja nie pomoże Ci zrzucić zbędnych kilogramów, a bez zmian w codziennym odżywianiu i aktywności prawdopodobnie z czasem wrócisz do wagi sprzed operacji. O tym, ile można schudnąć po operacji bariatrycznej pisałyśmy TUTAJ.

Mit nr 2: Operacja bariatryczna to droga na skróty. Osoby poddające się operacjom bariatrycznym są leniwe i nie chcą przejść na dietę. 

Jest to bardzo krzywdzący mit. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dieta po operacji bariatrycznej jest bardzo wymagająca, a pacjenci muszą włożyć ogromny wysiłek w zmniejszenie masy ciała, a potem jej utrzymanie.

Mit nr 3: Po operacji bariatrycznej będę cierpieć na niedobory pokarmowe.

Operacje bariatryczne, poprzez zmniejszenie wielkości żołądka oraz (w przypadku niektórych metod operacyjnych) wyłączenie części przewodu pokarmowego z trawienia i wchłaniania, mogą prowadzić do powstania niedoborów pokarmowych. Jeśli jednak będziesz stosować się do zaleceń dietetycznych oraz regularnie zażywać niezbędne suplementy, nie musisz być na nie narażony. Ważne jest jednak, abyś dokładnie znał zasady odżywiania po operacji. Pomóc może Ci w tym dietetyk doświadczony w pracy z pacjentami bariatrycznymi. 

Mit nr 4: Operacje bariatryczne są bardzo niebezpieczne

Każda operacja związana jest z jakimś ryzykiem śmierci lub powikłań. Ryzyko śmierci związane z laparoskopową operacją bariatryczną porównywalne jest to laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego i wynosi około 0,13%. To znacznie mniej niż wiele innych operacji. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że sama otyłość i związane z nią choroby również mogą być śmiertelnie niebezpieczne. 

Mit nr 5: Po operacji będę mieć dużą bliznę. 

Wykorzystanie metody laparoskopowej w operacji bariatrycznej sprawia, że powstająca blizna jest niewielka. Co więcej, metoda ta przyspiesza rekonwalescencję, zmniejsza odczuwanie bólu i ryzyko dużej utraty krwi. 

Mit 6: Operacja bariatryczna sprawi, że przestanę się objadać. 

Operacje bariatryczne znacznie zmniejszają odczuwanie głodu, jednak nie leczą z kompulsywnego objadania się, bulimii czy “zajadania emocji”. Jeśli jedzenie stało się Twoim mechanizmem radzenia sobie ze stresem, powinieneś jeszcze przed operacją zgłosić się po pomoc do psychologa lub psychodietetyka. W przeciwnym razie będziesz narażony na powrót niezdrowych zachowań i wzrost masy ciała po operacji. 



Udostępnij:

Dietetyk kliniczny, doktorantka na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB. Współwłaścicielka poradni dietetycznej Smaczna Terapia. Współpracuje z grupą wsparcia pacjentów bariatrycznych funkcjonującą przy USK w Białymstoku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *